Dr. Stre

Strona domowa Piotra Strębskiego

Czym jest maksimum?

Autor: Piotr Strębski o niedziela 18. sierpnia 2019

Gdy Lenin przystępował do prac nad swoją książką „Państwo a rewolucja” krytycznie konstatował braki, niedomagania i zaniechania przez swoich ideowych poprzedników w rozważaniach teoretycznych nad pojęciami składającymi się na przytoczony tytuł pracy, jak i nad problemami tego, czym w zasadzie jest „zdobycie państwa” i „przeprowadzenie rewolucji”. Praca Lenina miała uzupełnić luki i braki w teorii marksizmu, nadając jej większej mocy społecznego oddziaływania (bo konkretnej).

Dziś podobne problemy trzeba odnajdywać w radykalnie skąpej zawartości teorii w zakresie jej celu ostatecznego, które powodują, że czasem wydaje się, że sami marksiści/komuniści do końca nie wiedzą do czego dążą. (Samo dążenie do władzy powinno ich od razu eliminować ze środowiska).

1 Komentarz do “Czym jest maksimum?”

  1. Zedwarad napisał(a):

    Dzień dobry, proszę wybaczyć, ale interesuje mnie kwestia niezwiązana z notką. Przygotowując kolejny odcinek filozoficznego dialogu, trafiłem na Pański tekst pod tytułem „Czy Szkoła Frankfurcka należy do tradycji markistowskiej”. Czy ukazał się on również w wersji książkowej/papierowej. Szukałem pracy „Frankfurt i okolice” (tytuł konferencji), ale nie znalazłem.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>